Kaj je bodysurfing?
Bodysurfing je športna aktivnost, pri kateri na valovih deskate s pomočjo svojega telesa. Izvajate jo s pomočjo plavuti in ročne deske (uporabljate le eno ročno desko).
Kaj je ročna deska?
Ročna deska (poznana tudi kot deska za bodysurfing) je majhna deska, ki jo namestite pod vodilno roko, da poskrbite za lažje drsenje in zavijanje v valovih.
Ročna deska je izdelana iz lahkega in mehkega materiala, ki poveča plovnost in poskrbi za razbremenitev teže deskarja, zaradi česar lahko lažje ujame val.
Ima zaobljeno obliko, ki zagotavlja boljše drsenje in izboljša nadzor smeri. S prilagodljivim trakom jo lahko prilagodite tako, da se prilega vsem velikostim rok.
Uporaba ročne deske: premikanje in položaj v vodi
Roko položite v trak ročne deske in ga po potrebi prilagodite. Za odriv boste poskrbeli s plavutmi. Med premikanjem v vodi lahko ročno desko uporabljate pri zamahih, ki jih izvajate pri plavanju kravla, ali pa jo porivate pred seboj z iztegnjenima rokama.
Uporaba ročne deske: lovljenje valov in deskanje na valovih
Če želite ujeti val, se postavite tako, da gledate proti obali in močno brcnite z nogami/plavutmi. Pri tem naj bo vaše telo iztegnjeno, roki iztegnite naprej, dlani pa naj počivajo na deski.
Ko ujamete val, celo telo premaknite v smeri lomljenja vala (desno ali levo). Takrat se lahko odločite, ali boste obe roki obdržali na deski, ali pa boste en roko iztegnili nazaj ob telo, ki mora biti kar se da iztegnjeno.
Katere plavuti naj izberem za bodysurfing?
Večina plavuti za bodyboarding je primernih za bodysurfing. Da bi poskrbeli za najboljše razmerje med potiskom in udobjem vam priporočamo, da izberete plavuti za bodyboarding 500 znamke Olaian. Plavuti so simetrične, da poskrbijo za večjo moč med brcanjem. Prav tako imajo vrvico, ki skrbi, da jih ne izgubite.
Varnostna navodila in vedenje v vodi (1. del)
Bodysurfing je fantastičen šport, pri katerem pa morate za dobro zabavo in varnost vseh upoštevati določena pravila.
1. Pozanimajte se in si oglejte lastnosti mesta, kjer boste deskali: tok, kamenje, vpliv plimovanja, velikost valov, število oseb v vodi itd. 2. Ne precenite svojih sposobnosti in izberite lažje mesto, če pogoji niso primerni za vas. 3. Uporabite primerno opremo: poskrbite da so plavuti in deska v dobrem stanju in izberite primerno obleko za deskanje.
Varnostna navodila in vedenje v vodi (2. del)
4. Upoštevajte pravila za vrstni red deskanja na valovih: prednosti imajo tisti, ki se nahajajo najbližje zlomljenega vala. 5. Veslajte okoli območja deskanja, da se vrnete na mesto, kjer se lomijo valovi. 6. Uporabite plavuti. Če jih ne uporabljate, ostanite na mestu, ki je namenjeno za plavanje.
7. Ne deskajte na valovih, ki se lomijo neposredno na pesek.
8. Če vas odnese val, zaščitite glavo tako, da se obrnete na stran (nikoli se ne potopite z glavo naprej). 9. Bodite skupaj s prijatelji.
Ne izpostavljajte je vročini
Deske ne izpostavljajte neposredni sončni svetlobi in temperaturi nad 40 °C.
Desko zaščitite tako, da jo pospravite v vrečo, pod senčnik, v senco ali pod svetlo brisačo ter tako poskrbite, da se deska ne segreje. Ne puščajte je v vozilu na neposredni vročini.
Če desko izpostavljate previsoki vročini, se lahko na njej pojavijo mehurčki in poškodbe, deska pa se lahko tudi zvije.
Radbug
Radbug predstavlja Decathlonovo blagovno znamko, ki je namenjena bodyboardingu in bodysurfingu. Naš cilj je, da čim večjemu številu uporabnikov omogočimo uživanje v neverjetnih občutkih bodyboardinga in bodysurfinga.
Občutek drsenja ob stiku z valom je čist, vznemirjajoč in zasvajajoč. Naše poslanstvo je, da vsem omogočimo začetek in napredek, saj ponujamo izdelke, ki so inovativni in enostavni za uporabo.